İşyeri hekimliği işletmelerdeki sağlık koşullarının gözetilerek çalışan personele daha hijyenik bir ortam sunmak, tıbbi gerekçelerle meydana gelebilecek zaman ve ticari faaliyet kaybının önüne geçmek amacı ile ortaya çıkmış olan bir kavramdır.

Tüm dünyada standartları ve ilgili kapsamda yapılması gerekli uygulamaları belli olan işyeri hekimliği, ülkemizde de hukuki müeyyidelerle sınırları çizilmiş yükümlülükleri kapsamaktadır. İşveren açısından bağlayıcılığı bulunan işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu, göz ardı edildiği taktirde olumsuz tabloların yanı sıra yaptırımları da beraberinde getirmektedir.


İşyeri hekimliği kapsamındaki kıstasları sağlamak profesyonel mesai gerektiren bir süreçtir. Bilgi ve birikime ek olarak evrensel bir bakış açısı ve hukuki bilinç gerektirir.

İşyeri hekimliği ve çalışan sağlığı kapsamlı bir konu olup çalışma ortamının koşulları ya da faaliyet gösterilen sektörün nitelikleri ile ilintili bir güvenlik planlamasını zorunlu kılar. Bu sebeple ortak sağlık ve güvenlik birimi niteliğinde kuruluşların varlığı işyeri hekimliği alanında ihtiyaç giderici bir çözüm olarak görülmektedir.

İşyeri hekimliği ile ilgili çalışmalara ek olarak genel güvenlik hizmeti bir osgb firması için olmazsa olmazdır. İşletmeye dair tüm yükümlülükler danışmalık hizmetini yürüten kurum tarafından takibi yapılmalı ve çalışan personeli bilinçlendirecek eğitimler üstlenilmelidir.

İşyeri hekimliği ve çalışan sağlığı gibi kavramlarla yan yana anılan Lidya Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi, uzmanlık ve yetki sertifikası sahibi işyeri hekimi ve diğer sağlık personelleri ile yasa ve yürütmeliklere bağlı danışmalık hizmeti sunmaktadır.

Hizmetlerimiz;
İş sağlığı ve güvenliği kurulu çalışmalarına katılmak
İşe giriş döneminde gerekli tüm muayenelerin gerçekleştirilmesi
Çalışanların periyodik muayenelerinin yapılması
Ağır ve tehlikeli işler raporunun hazırlanması
Özürlü personeller için işe giriş muayenelerinin yapılması
Koruyucu hekimlik hizmeti
Hamile ya da emziren çalışan takibi
Kronik hastalıkların takibi
Bulaşıcı hastalıkların takibi
Düzenli olarak yapılmakta olan çalışan sağlık testlerinin yorumlanması

Kategoriler: Hizmetler

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara